Bademcik ve Geniz Eti Ameliyatları Sonrası Beslenme

Ameliyattan sonra, 3 saat bir şey yenilmemeli ve içilmemelidir. Özellikle çocuk hastalarda 1–2 saat süreyle huzursuzluk, ağlama olabilir; ilk gün anestezinin ve yutulan kanın etkisiyle bulantı ve kahve telvesi gibi kusma olabilir. Önemli değildir; ancak kusma artıyorsa, ağızdan veya burundan taze kan geliyor ve kanama bir süre devam ediyorsa mutlaka doktora haber verilmelidir.

Çok özel durumlar dışında hastanın gece hastanede kalmasına gerek yoktur. Anestezi etkisi geçince, ağızdan beslenme başladıktan sonra, aynı gün taburcu olur. Bademcik ve geniz eti ameliyatı olanlara ilk 3 gün, sadece geniz eti ameliyatı olanlara ise 1 gün süt, püre, meyve suyu, çorba, yoğurt, muhallebi, makarna gibi ılık ve soğuk, yumuşak, sulu, tanesiz ve boğazı çizmeyecek gıdalar verilir. Kesinlikle sıcak yiyecek ve içecek verilmemelidir. Ağrıyı artırabileceği için; ekşi ve asitli gıdalar,  kola, gazoz, asitli meyve suları, ekşi ayran içilmemelidir. 3 günden sonra yavaş yavaş diğer gıdalara geçilebilir.

Arzu ediliyorsa ya da söz verilmişse dondurma yenebilir, Çiklet çiğnemek yutkunma açısından faydalı olacaktır. Bol miktarda su ve sulu gıdalar içilmelidir. Yeterli miktarda sıvı alınmazsa ateş yükselebilir, hastalık hali artabilir.

Bademcik ameliyatlarında çocuklarda iyileşme süresi 4–5 gün iken, büyüklerde 10 güne kadar uzayabilir. Sadece geniz eti ameliyatı yapılmış ise, iyileşme süresi 1–2 gündür.

Prof. Dr. Erol EGELİ
Kulak Burun Boğaz – Baş Boyun Cerrahı