Yaz Mevsimi KBB Hastalıkları Açısından Bir Fırsat mıdır?

Soğuk mevsimlerde ve soğuk ülkelerde, üst solunum yolu enfeksiyonları daha sık görülür. Kulak enfeksiyonları, sinüzitler, geniz eti ve bademcik enfeksiyonları daha sıktır. Özellikle çocukluk yaşlarında anatomik ve immun  sistem yeterince gelişmediğinden dolayı kulak burun boğaz hastalıkları daha sık tekrarlar. Sık tekrarlayan ve hatta kronikleşen enfeksiyonlar çocukta büyüme gelişme geriliği, duyma problemleri, konuşma zorlukları, önemli okul başarısızlıkları  yaratabilir. Birçok çocuğun, bu kronikleşen enfeksiyonlar yüzünden ameliyat olması gerekebilir. Oysa; yaz mevsiminin gelmesiyle birlikte üst solunum yolları enfeksiyonları ve buna bağlı gelişen kulak burun boğaz hastalıkları belirgin bir şekilde azalır ve sessiz bir döneme girer. Yaz boyunca hastalanmayan çocuğun büyüme gelişmesi daha hız kazanır. Denizin de, eğer temiz ise; kulak burun boğaz sağlığı açısından faydaları azımsanamaz niteliktedir.

Yaz mevsiminin bu faydalı yönlerini bilen biz kulak burun boğaz hekimleri; sınırdaki ameliyat endikasyonlarımızı erteler, sonbaharın gelmesini bekleriz. Çünkü yaz mevsimini iyi değerlendiren ve hastalanmayan çocuk, biraz da büyüme gelişmenin etkisi ile; immun sistemi daha da gelişeceğinden bir sonraki kış çok daha az hastalanır, hatta ameliyat olmaktan kurtulabilir.

Yaz mevsiminin bu önemli fırsatları yanında dikkat edilmesi gereken önemli konular da vardır. Biz yazın kurallara uygun bir şekilde güneşlenmeyi ve denize girmeyi tavsiye ediyoruz. Fakat birtakım kulak sorunları varsa veya hasta bunların farkında değilse, denize girmek önemli problemler yaratabilir. Kulak zarında delik (perforasyon), akıntı olan hastalar tedavilerini mutlaka yaptırmalı; eğer tedavileri devam ediyorsa koruyucu önlemler alarak denize girmelidirler. Kulak zarında kalıcı delik varsa; her yaz denize girerken ve banyo yaparken problem yaratacaktır. Sık sık kulak enfeksiyonları oluşup önemli duyma problemleri oluşturacaktır. Bu durumda zar ameliyat ile onarılmalıdır.

Kulak ameliyatı olan hastalarımıza; özellikle ilk yazlarında, basınca maruz kalmamaları için dalmamalarını tavsiye ediyoruz. Kulak tüpü takılan çocuklara da denize girerken kulaklarını korumaları tavsiye edilir. Fakat bizim kanımız, eğer su temiz ise dalmamak şartı ile yüzerken ve de banyo yaparken kulaklarını korumalarına gerek olmadığıdır.

Kulak kiri olan kişilerde yüzme ve banyo sonrasında şiddetli kulak tıkanıklıkları oluşabilir. Daha sık dış kulak yolu enfeksiyonları gelişebilir. Bunun için denize girmeden önce kulak temizlenmelidir. Ayrıca bazı kişiler dış kulak yolu enfeksiyonlarına karşı daha hassastırlar. Uzun süreli ve sık su ile temas bu kişilerde enfeksiyonu kolaylaştırır. Bu kişilerde riski azaltmak için; kir varsa kulak yıkanmadan temizlenmeli, kirli havlu ile kurutulmamalı ve kulak karıştırılmamalıdır.

Görüldüğü gibi yaz mevsimi kulak burun boğaz problemleri için bize önemli fırsatlar sağlaması yanında, eğer bazı problemlerimizin farkında değilsek fırsat olmaktan çıkıp önemli sorunlara yol açabilir. Hepinize sorunsuz, fırsatlar dolu bir yaz geçirmeniz dileğimle.

Prof. Dr. Erol EGELİ
Kulak Burun Boğaz – Baş Boyun Cerrahı